„Spalvink Vilnių“: patrauklus skaitmeninio kultūros paveldo panaudojimas

2023-iaisiais sukaks 700 metų, kai didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške pirmąkart buvo paminėtas Vilnius. Šiai sukakčiai pažymėti sostinės taryba patvirtino įvairių renginių programą „Vilniui 700“. Siekiant prisidėti prieš šios iniciatyvos LDM filiale Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centre kilo sumanymas išleisti spalvinimo knygą bei sukurti interaktyvų spalvinimo žaidimą-knygą pagal muziejuje saugomų eksponatų vaizdus.

Spalvinimo knygų sumanytojai (idėjos autorė, projekto vadovė – Dalia Sirgedaitė, dailininkė – Rūta Mozūraitė, programuotojas – Arnoldas Urbelis, tekstų kūrėja – Laima Bačkienė) parengė projektą „Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas“, kurio pagrindinis tikslas – visuomenės laisvalaikio turtinimas inovatyviomis, šiuolaikiškomis priemonėmis, susidomėjimo skaitmeniniu turiniu skatinimas.

Ši idėja kilo dėl paskutiniu metu itin ryškaus spalvinimo knygų populiarumo ir geros užsienio šalių praktikos – pateikti auditorijai kultūrinį paveldą šiuolaikiška forma. Spalvinimas šiandien yra laisvalaikio praleidimo forma, kurią mėgsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Apie gerai psichologiją veikiančią spalvinimo veiklą kalba įvairių sričių specialistai (psichologai, pedagogai).

Šio užsiėmimo patrauklumą pastebėjo ir atminties institucijos: 2016 m. Niujorko medicinos akademijos biblioteka socialiniuose tinkluose paskelbė savaitės trukmės spalvinimo festivalį #ColorOurCollections (#NuspalvinkMūsųKolekcijas), kurio tikslas – pateikti visuomenei suskaitmenintų, spalvinimui pritaikytų bibliotekos eksponatų vaizdus, kuriuos socialinių tinklų naršytojai gali nemokamai atsisiųsti, nuspalvinti, nufotografuoti ir įkėlę į savo platformas dalintis su kitais (daugiau informacijos interneto svetainėje http://library.nyam.org/colorourcollections/).

Projekto „Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas“ įgyvendinimo metu buvo numatyta panaudojant skaitmeninį Lietuvos muziejų turinį parengti dvi – tradicinę ir interaktyvią – spalvinimo knygas. Iš daugybės LIMIS sistemoje aprašytų tapybos, grafikos darbų Vilniaus tema buvo atrinkta 15 vaizdų, kurie buvo susieti į vientisą pasakojimą apie Vilniaus įkūrimą. Pasakojimas buvo kuriamas remiantis istoriniais šaltiniais, skaitant kunigaikščio Gedimino laiškus ir legendas apie Vilnių.

Dailės kūrinių apie kunigaikštį Gediminą, Vilniaus istoriją, apylinkes, architektūrą sukūrė A. Boca, M. E. Andriolis, J. Peška, K. Vilčinskis, K. Račinskas, J. Kamarauskas, V. A. Jonynas, V. Petravičius ir kt. LIMIS sistemoje patalpintus skaitmeninius jų vaizdus dailininkė R. Mozūraitė pritaikė spalvinimui pieštukais, akvarele tradicinei knygai ir sukūrė jų spalvinimo zonas interaktyviai knygai. Stengtasi išlaikyti kūrinio autoriaus liniją, pateikti vartotojui kiek galima autentiškesnį nespalvotą kūrinio vaizdą. Interaktyvios knygos spalvinimui dailininkė parinko subtilią pastelinę spalvų paletę, sukūrė animuotų detalių.

Tradicinė spalvinimo knyga gali būti naudojama Lietuvos dailės muziejaus edukaciniuose užsiėmimuose, o jos PDF formatą gali atsisiųsti visi, mėgstantys spalvinti įprastomis spalvinimo priemonėmis. Šalia kiekvieno spalvinimui skirto paveiksliuko atvaizduotas QR kodas, kurį išmaniuoju įrenginiu nuskaitę spalvintojai bus nukreipti į Lietuvos muziejų kolekcijų portalą www.limis.lt, kur pateikiamas spalvinamo paveiksliuko originalas ir svarbiausia informacija. Tokiu būdu Lietuvos kultūros paveldas tampa čia pat ranka pasiekiamas ir susijęs su malonia veikla.

Spalvinimo knygos PDF formatas (https://bit.ly/2DhNSE6) taip pat patalpintas Niujorko medicinos akademijos bibliotekos organizuojamoje metų spalvinimo akcijoje #ColorOurCollections (2019 m. vasario 4–8 d.)

Interaktyvi spalvinimo knyga-žaidimas veikia Lietuvos dailės muziejaus interneto svetainėje. Spalvinti galima naudojantis ir planšetiniais kompiuteriais, ir išmaniaisiais telefonais. Programinę įrangą šiam žaidimui sukūrė LIMIS sistemos administratorius Arnoldas Urbelis. Interaktyvi knyga pateikia daugiau informacijos apie muziejaus rinkinius: šalia 15 tik spalvinimui atrinktų vaizdų žaidimo dalyviai galės pamatyti ir daugiau su kiekviena tema susijusių meno kūrinių, splavindami bus maloniai nustebinti animuotomis detalėmis.

 

Spalvinimo knygoms skaitmeninius vaizdus naudoti leido ir kiti Lietuvos muziejai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Tikimės, kad ir tradicinis spalvinimas, ir interaktyvus žaidimas suteiks malonių pojūčių, paskatins vaikus bei suaugusiuosius domėtis muziejuose sukauptomis kolekcijomis. Knygų rengimą parėmė Lietuvos kultūros taryba, planuojama, kad tai bus tęstinis projektas.

Interaktyvi spalvinimo knyga https://www.ldm.lt/spalvink-vilniu/

Spalvinimo knyga PDF formatu >

Tradicinę spalvinimo knygą galima nusipirkti Lietuvos dailės muziejaus padalinių knygynėliuose.

 

Rėmėjai

 

 

Parengė Laima Bačkienė
L. Bačkienės ir N. Matusevičienės fotografijos